Gdzie na wielkanocne jarmarki, pochody i wypieki?

W Hiszpanii procesje pątników, szwedzkie dzieci jako czarownice, Włosi ze słodką pastierą, a Anglicy z bułeczkami z rodzynkami. Gdzie warto spędzić Wielkanoc inaczej niż zwykle?

Wielkanoc

Wyszukiwarka ofert turystycznych Qtravel.pl sprawdziła, w jaki nietypowy sposób spędzić Wielkanoc. Na tydzień przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego możemy zorganizować podróże na Wielkanocne Jarmarki w europejskich miastach i zaopatrzyć w ludowe wyroby, prezenty oraz ręcznie przygotowywane dekoracje. Wyjazdy na Wielkanocne Jarmarki ma w swojej ofercie między innymi biuro Skarpa Travel – do Salzburga, Wiednia i Pragi.

Hiszpania

Procesje pątników
W Hiszpanii uroczyście obchodzi się cały Wielki Tydzień, czyli Semana Santa. Barwne obchody trwają od Niedzieli Palmowej do Wielkanocnego Poniedziałku. W prawie każdym hiszpańskim mieście przechodzą wtedy procesje pątników. Najsłynniejsze są na południu kraju – w Sewilli, stolicy Andaluzji. W świetle pochodni, wśród uderzeń bębnów i dymu kadzideł pątnicy maszerują w długich szatach ze spiczastymi kapturami. Wraz z nadejściem Niedzieli Wielkanocnej nastrój się zmienia, a procesje stają się radosne. Organizowane są pokazy tańca i przedstawienia radości ze Zmartwychwstania.

Do Sewilli możemy udać się z wycieczką objazdową biura podróży Itaka Królowie chadzali w ogrodach. Z kolei Biuro Regent zaprasza na Wielkanoc w Madrycie. Na wielkanocną wyprawę Fly&Drive po Andaluzji zabiera Trade & Travel Company.

Wielki Tydzień

Meksyk

Wielkanoc latynoska

Meksykańskie święta podobne są do tych z Andaluzji i Kastylii. W Meksyku jednak są one o wiele bardziej uderzające. Święta Wielkiej Nocy to aż 14 dni wolnych od pracy. Pierwszy tydzień to Semana Santa z pochodami znanymi z Hiszpanii. W Wielką Sobotę w Meksyku ma miejsce obrzęd palenia Judasza. Następnie nadchodzi Tygodzień Paschalny (Semana Pascua), podczas którego świętuje się radość ze Zmartwychwstania. Meksykańską Wielkanoc możemy przeżyć wyjeżdżając z Ecco Travel na wycieczkę po Imperium Azteków.

Włochy

Wielkanoc kulinarnie

Północne Włochy nie uciekły od wielkanocnych, czekoladowych jaj, ale już na południu państwa, zwłaszcza w Neapolu, wielkanocne tradycje kulinarne są bardzo kultywowane. W czasie Wielkiej Nocy wypieka się tu słone casatiello i słodką pastierę.

Casatiello (od neapolitańskiego “caso” czyli “ser”) zawiera ser pecorino, wytwarzany z owczego mleka, mąkę i drożdże, smalec, salami o zapiekane w całości jaja. Jest to raczej ciężkostrawny wielkanocny wypiek.

Pastiera z serka ricotta, owoców kandyzowanych i kwiatów drzewa pomarańczowego powstaje w Wielki Czwartek lub w Wielki Piątek. Musi nabrać aromatu do Niedzieli Wielkanocnej. Stworzenie smakołyku jest niezwykle trudne i włoskie gospodynie stawiają sobie za punkt honoru wypiek tego smakołyku.

Smak Południowej Italii będziemy mogli poznać z Trade & Travel Company, a czekoladowych jajek pod dostatkiem będzie podczas wyprawy do Rzymu.

Szwecja

Wielkanoc z czarownicami

Niegdyś wierzono w Szwecji, że w Wielki Czwartek mają miejsce zloty czarownic. Chowano miotły i palono ogniska. Obecnie rolę szwedzkich czarownic odgrywają dzieci. Pociechy w wieku 11-12 lat zastukają do drzwi z okrzykiem Wesołej Wielkanocy – Glad Pask!. Małe wiedźmy z piegami i rumieńcami wymalowanymi na twarzy należy obdarować słodyczami lub drobnymi pieniędzmi. Wielkanoc w Szwecji jest niezwykle barwna dzięki ozdobom, m.in. ozdabia się  stół gałązkami brzozy, wplatając w nie pokolorowane piórka.

Na 4-dniową wycieczkę do Sztokholmu, podczas której będzie można skosztować potraw ze śledzia, łososia i jagnięciny, zaprasza biuro podróży Regent.

Anglia

Zabawy z jajkami

W Wielki Piątek na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa zjemy tu słodkie bułki z rodzynkami, cynamonem  i znakiem krzyża z lukru – Hot Cross Buns. Tradycja sięga czasów pogańskich, tak jak i nazwa Easter – od Eostre, anglosaskiej bogini wiosny.

Wiele tu zabaw z jajkiem w głównej roli, takich jak zwyczaj turlania ze wzgórza ugotowanych jaj w poniedziałek po Wielkanocy. Do Londynu zaprasza biuro podróży Regent.

Oferty wyjazdów wielkanocnych znaleźć można na http://www.qtravel.pl/q/wielkanoc

Jakie jeszcze zwyczaje wielkanocne znacie? Prosimy o komentarz!

Zobacz też: Las Fallas w Walencji, Zwyczaje wielkanocne i tradycje, Kuchnia włoska

Podobne informacje