Uluru Australia

Naturalne cuda turystyki Australii: Uluru i Dwunastu Apostołów

Jeśli planujesz wyjazd do Australii, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to kontynent pełen zachwycających tworów natury. W niniejszym artykule przedstawiamy dwa z nich: Uluru i Dwunastu Apostołów. Co kryje się pod tymi tajemniczo brzmiącymi nazwami?

Uluru (inaczej Ayers Rock) – to skała mająca swoje ulokowanie w centralnej części Australii, a dokładniej na Terytorium Północnym w parku narodowym Uluru-Kata Tjuta. Mierzy ponad 300 metrów wysokości.

Uluru Australia

Niegdyś Uluru była uważana za największy monolit świata, potem jednak udowodniono, że to po prostu fragment skalnej formacji, w której skład wchodzą także Kata Tjuta (Mount Olga) i Mount Connor. Jest tzw. twardzielcem – stanowi odosobnione wzgórze wyodrębnione na skutek zniszczenia mniej odpornych skał go otaczających.

Uluru wzniesiona została z prekambryjskich piaskowców, dzięki którym zmienia kolory w zależności od kąta padania światła. Naturalnie jednak skała ma czerwony, nieco ognisty kolor, który zawdzięcza tlenkowi żelaza (III) na swojej przestrzeni.

Skała stanowi święte miejsce dla zamieszkałych nieopodal Aborygenów, którzy m.in. zabraniają turystom wejścia na jej szczyt. Nie istnieje jednak żaden prawny zakaz, dlatego też wiele pasjonatów wspinaczek ignoruje prośby miejscowych. Niestety, zdobycie Uluru nie jest jednak sprawą łatwą i wielu śmiałków ginie podczas tej próby.

Uluru znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dwunastu Apostołów – to zespół wapiennych kolumn powstałych naturalnie przy drodze Great Ocean Road w stanie Wiktoria. Obiekty powstały w wyniku erozji.

Choć nazwa wskazuje na coś innego, kolumn wcale nie jest 12 – po zawaleniu dwóch „sztuk” w latach 2005 i 2009 pozostało ich tylko 7. Co więcej, obiekty mają różną wysokość, szerokość i kształt. Dlaczego więc nadano im wspólną nazwę? Powodem jest fakt, że stoją obok siebie i są wynikiem natury.

Pierwotna nazwa Dwunastu Apostołów brzmiała Maciora i jej świnki. Szybko uznano jednak, że jest zbyt infantylna.

Dziś zespół kolumn stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Zatem jeśli masz w planach wycieczkę do Australii, koniecznie musisz zobaczyć to na własne oczy!

Artykuł opracowano we współpracy z biurem podróży Unique Moments oferującym najlepsze wakacje w Australii.

Podobne informacje