Atrakcje Północnego Wybrzeża

Kurorty położone w Egipcie nad Morzem Śródziemnym być może nie są tak znane, jak znajdujące się na brzegach Morza Czerwonego ośrodki typu Hurghada czy Taba, jednak i one stają się coraz bardziej popularne wśród turystów. Ze względu na jasne plaże Północne Wybrzeże zyskało miano „Białego Wybrzeża”, a dzięki nowoczesnym kurortom i licznym atrakcjom stało się jednym z ciekawszych zakątków, którymi kusi podróżnych Egipt Last minute coraz częściej uwzględniają pobyty w tym regionie, a atrakcji czeka tu sporo. Którym z nich warto poświecić nieco uwagi?

Najważniejsze miasta i kurorty „Białego Wybrzeża”
Najważniejszym miastem w tym regionie jest oczywiście Aleksandria. Wiekowe miasto znane z potężnej biblioteki i licznych, zabytkowych budowli, jest najchętniej odwiedzanym miastem na terenie Północnego Wybrzeża. Starożytne i osmańskie budowle można tu podziwiać po dziś dzień, choć ogromne wrażenie sprawia również współczesna zabudowa miasta. W okolicy Aleksandrii znajduje się kolejne miejsce doskonale znane miłośnikom historii. To Rosetta, która sławę zdobyła dzięki kamieniowi pozwalającemu wreszcie na odczytanie i zrozumienie egipskich hieroglifów.

Ważnym miejscem, chętnie odwiedzanym przez miłośników historii II wojny światowej, jest El-Alamain. Z rozwijającym się tu prężnie kurortem kontrastują wojenne nekropolie, na których spoczywają żołnierze biorący udział w kampanii północnoafrykańskiej. Cmentarze włoskie, niemieckie i brytyjskie są tu najważniejszym elementem krajobrazu. Kolejnym ważnym miejscem jest tu Port Said, który odegrał ważną rolę w czasach budowy słynnego Kanału Sueskiego.

Do najsłynniejszych kurortów zaliczają się tu tak ważne miejscowości turystyczne, jak Marsa Matrouh czy też Marina, znana jako elitarny kurort dla bogaczy. W Marsa Matruh, położonym w pobliżu granicy z Libią ośrodku turystycznym, można wypoczywać na jednym z najpiękniejszych plaż świata. Dziś trudno uwierzyć, że historia tego miejsca rozpoczęła się w czasach Aleksandra Wielkiego, a zanim miejscowość stała się modnym kurortem pełniła rolę niewielkiej wioski rybackiej. Można tu podziwiać i ruiny dawnych świątyń, i ruiny dawnych łaźni. Miejscowość ta jest również idealną bazą dla miłośników jazdy na rowerze oraz grotołazów, na których czekają tu liczne skalne groty.

Wakacje Marsa Matrouh

Podobne informacje