Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym!

Wyjazd za granicę, niezależnie od tego czy dokonujemy go latem czy zimą, za każdym razem wiąże się z dodatkowym ryzykiem. W przypadku podróży służbowych być może mniej, jeśli jednak decydujemy się na uprawianie sportów ekstremalnych – zdecydowanie bardziej. Warto się więc przed tym zabezpieczyć.

Ubezpieczenia turystyczne

Co ubezpieczyć?

Zazwyczaj ubezpieczając się na wyjazd bierzemy pod uwagę przede wszystkim koszty leczenia w przypadku pogorszenia stanu zdrowia (choroby) lub wypadku. W grę bardzo często wchodzi też ubezpieczenie transportu medycznego zwłok do kraju, w przypadku, gdybyśmy ulegli śmiertelnemu wypadkowi. Ponadto do podstawowych ubezpieczeń należ NNW oraz ubezpieczenie bagażu. W przypadku jego utraty na lotnisku czy kradzieży, jesteśmy w stanie otrzymać odszkodowanie, które pokryje nasze straty.

Ile to kosztuje?

Ubezpieczenie turystyczne dostępne jest zazwyczaj w kilku wariantach i w każdej firmie ubezpieczeniowej mogą się one zdecydowanie od siebie różnić. Jednak co ważne, jego koszty zazwyczaj nie są wysokie. Składka zaczyna się od około 2-3 złotych za każdy dzień ubezpieczenia, przy czym musimy pamiętać o tym, że uczniowie i studenci, a także zorganizowane grupy posiadają dość spore zniżki. Czasem sięgają one nawet kilkudziesięciu procent. Łączna składka za ubezpieczenie turystyczne to maksymalnie kilkadziesiąt złotych, jeśli zdecydujemy się na bardziej rozbudowany wariant ubezpieczenia. Nie są to więc duże pieniądze biorąc pod uwagę to, że koszty leczenia mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.

Ubezpieczenie OC dla opiekunów

Warto wspomnieć jeszcze o jednym, dodatkowym ubezpieczeniu, które powinni posiadać opiekunowie i wychowawcy kolonijni, a także nauczyciele, którzy wraz ze swoimi podopiecznymi wyjeżdżają na przykład za granicę. W takich wypadkach ubezpieczenie turystyczne nie wystarczy, powinniśmy dodatkowo podpisać z ubezpieczycielem umowę, w której ubezpieczymy odpowiedzialność cywilną. W niektórych wypadkach nauczyciele ponoszą odpowiedzialność prawną a ubezpieczenie OC pozwoli na uniknięcie konieczności płacenia kosztów z własnej kieszeni. Przykładem takiej sytuacji może być chociażby zajście jednej z uczennic w ciążę podczas wyjazdu. W takiej sytuacji nauczyciel może zostać pozwany i zobowiązany do płacenia odpowiedniej formy odszkodowania na rzecz małoletniej osoby. Decyzja o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej nie powinna być problemem, zwłaszcza, że jej koszt to niewiele ponad 100 złotych za rok.

Podobne informacje