Berat – Miasto Tysiąca Okien

To jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Albanii, które tak chętnie uwzględniają w swych programach wycieczki objazdowe po Bałkanach. Berat, nazywany też Miastem Tysiąca Okien, może zachwycić każdego. Co warto wiedzieć o tym ważnym mieście? Jakie atrakcje czekają tutaj na turystów?

Albania Berat

Berat – niezwykłe miasto i jego nazwy

To piękne miasto o historycznym charakterze znalazło się na liście UNESCO, a to za sprawą swej wyjątkowej zabudowy. Jasne domy, wznoszące się stopniowo na tarasach stromego wzgórza tworzą charakterystyczną ścianę, widoczną już z daleka. Taki nietypowy układ urbanistyczny sprawił, że Berat dawniej nazywany był „Białym Miastem”. Obecnie w wielu przewodnikach znaleźć można inne określenie – „Miasto Tysiąca Okien”, które chyba najlepiej oddaje klimat tej niezwykłej miejscowości.

Czym zaskoczy się Berat?

Berat jest bez wątpienia jednym z najciekawszych i najpiękniejszych miast na terenie Albanii. Tu z historią można się spotkać niemal na każdym kroku, a wąskie uliczki i historyczna zabudowa sprawiają, że miasto zachwyca swą wyjątkową atmosferą. To miasto o typowo tureckim charakterze, a ducha orientu można tu poczuć w każdym zaułku.

Berat jest jednym z najciekawszych skupisk zabytków. Najstarsze domy znajdujące się w tym mieście wzniesiono w XIII wieku, a w wielu z nich do dnia dzisiejszego mieszkają ludzie. Pięknie prezentuje się tutejszy zamek, znajdujący się na szczycie wzgórza, który od wieków góruje nad historycznymi dzielnicami. Jest on najstarszym zabytkiem miasta, a na jego terenie mieści się wyjątkowa placówka muzealna. Jest nią Muzeum Ikon, w którym prezentowane są prace Onufrego. Ten artysta, znany z pięknych obrazów cerkiewnych, tworzył w XVI wieku. Wiele jego dzieł można dziś podziwiać właśnie tu – w muzeum w Berat.

Turyści, którzy przybyli do Berat koniecznie powinni zajrzeć na teren dzielnicy Mangalem. Ma ona średniowieczny charakter i jest (obok zamku) najstarszą częścią miasta. Drugą dzielnicą, która z pewnością zachwyci każdego podróżnika, jest Gorica. Ta część miasta założona została przez Turków, co zresztą do dziś widoczne jest w jej zabudowie. Spacer wąskimi, krętymi uliczkami tej dzielnicy dostarcza wielu wrażeń.

Berat nie jest jedyną ważną z punktu widzenia historii miejscowością na Bałkanach. Wycieczki objazdowe po tym kraju chętnie uwzględniają w swym programie inną miejscowość, znana dziś jako Butrint. Tu turyści mogą zwiedzić wyjątkowe ruiny starożytnego, greckiego miasta Buthrotum, które jest najlepszym dowodem na to, jak ważne były tereny obecnej Albanii w czasach antycznych.


Zobacz też:
Przewodnik po Albanii

Podobne informacje