Spółka Oasis Tours, posiadająca 60% udziałów w rynku wyjazdów do Tunezji, przewiduje pomyślny rok 2012. Mając na względzie poprawę sytuacji w Tunezji, wraz z nowym inwestorem – holdingiem Caribbean World – touroperator poszerza ofertę hoteli dostępnych dla polskich turystów i zapowiada obniżenie cen o około 5%.
W 2011 roku „Rewolucja jaśminowa” w Tunezji spowodowała spadek wyjazdów turystycznych do tego kraju o ponad 35% (źródło: Tunezyjski Urząd ds. Turystyki) w stosunku do roku 2010. Obecnie sytuacja jest stabilna, w grudniu 2011 powstał nowy rząd oraz wybrano nowego prezydenta. Tunezyjska gospodarka odrabia straty, poprawiają się wskaźniki ekonomiczne. W 2012 roku spodziewany jest powrót ruchu turystycznego z Polski do poziomu z 2010, tj. ok. 150 tys. osób.
Jak zauważa Ziad Zghal, prezes Zarządu Oasis Tours – „Najlepszym rokiem był rok 2008, kiedy Tunezję jako cel wakacyjnych podróży wybrało ponad 207 tys. Polaków. Nie spodziewamy się w tym roku ustanowić nowego rekordu, ale uważamy, że osiągnięcie pułapu sprzed przemian politycznych jest jak najbardziej realne. Wskazuje na to wczesna rezerwacja oferty Lato 2012 w okresie od października 2011 do lutego 2012, która w Oasis Tours przekracza o 40% wyniki wczesnej rezerwacji w analogicznych miesiącach ubiegłego roku.
Przed sezonem 2012 Oasis Tours pozyskał inwestora strategicznego. Jest nim holding Caribbean World, który w styczniu 2012 nabył 50% udziałów w spółce. Ten mariaż wzmacnia ofertę hotelową touroperatora – do tej pory korzystał on w dużej mierze ze swoich 6 flagowych hoteli Thalassa. Obecnie, dzięki zacieśnieniu współpracy z Caribbean World ma do dyspozycji na wyłączność na polskim rynku 20 hoteli tej sieci, o potencjale 18 tysięcy miejsc noclegowych. Obie sieci hotelowe mają swoje obiekty w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych Tunezji, takich jak Hammamet, Mahdia czy Sousse. Średnia cena wyjazdu na tydzień dla osoby dorosłej do Tunezji w Oasis Tours to 1688 PLN z przelotem i pełnym wyżywieniem. Właściciele zapowiadają, że dzięki ekonomice skali będą
w stanie w nadchodzącym sezonie zaoferować ceny o ok. 5% niższe.
Nowy współwłaściciel, holding Caribbean World, wzmocni dodatkowo pozycję Oasis Tours podczas uruchamiania nowych kierunków: Wysp Kanaryjskich i destynacji egzotycznych takich jak Kuba i Dominikana, które touroperator zapowiada na sezon zima 2012-2013.
Obecna sytuacja polityczna w Tunezji
Sytuacja polityczna w kraju jest stabilna. Po zeszłorocznej „Rewolucji Jaśminowej” przywrócono podstawowe funkcje państwa i uporządkowano podstawy prawne działania organów konstytucyjnych. 23 października 2011 roku Tunezja przeżyła pierwsze wolne wybory, które przebiegły spokojnie. Zwycięstwo odniosła w nich umiarkowana islamska Partia Odrodzenia. W grudniu 2011 roku został wybrany przez Zgromadzenie Konstytucyjne nowy prezydent – Moncef Marzouki. 2 grudnia 2011 powstał nowy rząd.
Obecnie nie ma żadnych przeciwwskazań do podróżowania do Tunezji. Zaleca się zwykłe środki bezpieczeństwa, takie jak poruszanie się po kraju z ważnym dokumentem tożsamości i stosowanie do zaleceń lokalnych władz. Granica z Libią jest otwarta, jednak poszczególne punkty graniczne mogą być czasowo zamykane.
Oasis Tours: 2012 to 19 sezon obecności spółki na rynku. Touroperator współpracuje z blisko 3 tysiącami biur podróży w całej Polsce. Posiada 5 własnych biur sprzedaży: w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Rocznie wysyła na wakacje ok. 100 tys. klientów. Główne kierunki to Tunezja, Egipt, Grecja i Turcja.
Thalassa Hotels
Sieć 6 hoteli 4 i 5* w Tunezji, należących do właściciela Oasis Tours, Slima Zghala. Sieć posiada 4200 miejsc noclegowych, przyjmuje 120 tys. gości rocznie. Dwa z hoteli Thalassa mają luksusowe ośrodki SPA oferujące zabiegi thalassoterapii i odnowy biologicznej. W hotelach sieci Thalassa pracuje 1800 osób obsługi hotelowej. Obiekty są zlokalizowane w Monastirze, Sousse, Hammamecie, Skanes, Mahdii i Sfaxie. Grupa inwestuje także w nieruchomości oraz posiada restauracje. Ponadto holding Thalassa ma w swojej strukturze gałąź produkcyjną, dedykowaną opakowaniom i wyrobom metalowym; rozwija też swoje zaangażowanie w usługi medyczne (klinika onkologiczna – w budowie), gdzie współpracuje z partnerami francuskimi.
Holding Caribbean World
Grupa Caribbean World & Sunny Hotels jest jedną z największych sieci hotelowych w Tunezji. Założona w 1990 roku przez p. Saida Boujbela, posiada obecnie ponad 20 obiektów 3 i 4*, dysponujących 18 tys. miejsc noclegowych, które przyjmują 540 tys. gości rocznie. W szczycie sezonu w hotelach Grupy pracuje ok. 7 000 osób obsługi hotelowej. Hotele są równomiernie zlokalizowane w najbardziej atrakcyjnych turystycznie częściach Tunezji. Największy potencjał grupa posiada w rejonie Hammamet, gdzie znajduje się ponad 40% miejsc hotelowych tej sieci. Silną pozycję Grupa ma również na wyspie Dżerbie – mieści się tam ponad 20% pokoi hotelowych, jakimi dysponuje ta sieć. Kolejne 36% pokoi należących do Grupy znajduje się w regionie centralnym (Monastir, Mahdia) oraz w okolicach Tunisu. Do najbardziej znanych obiektów należą hotele Yasmine Beach, kompleks Bojr Cedria oraz hotele Caribbean World w Monastirze i Mahdii. W ramach dywersyfikacji swojej działalności Grupa inwestuje również w przemysł browarniczy (partnerstwo z globalną marką Heineken) oraz wytwórstwo napojów (spółka Sodibev). W uzupełnieniu swojej wiodącej pozycji w branży hotelarskiej Grupa podjęła ekspansję w biznesie restauracyjnym poprzez spółkę Resto Tunisie (obecnie sieć 9 restauracji w Tunisie i Hammamet). Ponadto rozwija swoje zaangażowanie biznesowe w branży budowlanej i nieruchomościach.