ABC kajakarstwa w Polsce

Polskie kajakarstwo nie ma zbyt długiej historii. Jego prekursorem był Zygmunt Gloger, który w 1872 roku zaczął pływać po Wiśle, Bugu, Biebrzy i Niemnie. Mimo że spływy kajakowe w naszej ojczyźnie są organizowane krócej niż w innych krajach, cieszą się ogromną popularnością. Turyści cenią je za niezapomniane widoki i integrację z innymi ludźmi.

Kajaki wykorzystywano już w czasach starożytnych. Pływali na nich m.in. Eskimosi. Wytwarzano je głównie z kory brzozowej. Obecnie wykonuje się je z innych materiałów, jednak ich forma pozostała praktycznie niezmieniona. Dzielą się one na dwa rodzaje: laminatowe i polietylenowe. Kajaki laminatowe są droższe i wykorzystuje się je głównie na zawodach sportowych. Wytwarza się je ze szklanej maty i nasącza poliestrową żywicą. Ich największą zaletą jest lekkość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo łatwo dokonać także ich naprawy. Nie nadają się one jednak na spływy po rzekach kamienistych. Spływy kajakowe na polskich rzekach organizuje się więc z wykorzystaniem kajaków polietylenowych, które lepiej sprawdzają się w przypadku początkujących osób.

Spływy kajakowe w Polsce

Przed spływem powinniśmy zadbać o odpowiedni ekwipunek. Musimy bowiem pamiętać, że wycieczki po wodzie różnią się od wycieczek na lądzie. Inne rzeczy przydadzą nam się podczas pływania kajakiem, a inne podczas przejażdżki rowerem. Podstawą są oczywiście kajaki, wiosła, apteczka oraz kamizelki ratunkowe (obowiązkowo trzeba mieć je na sobie), pozostałe elementy zależą głównie od długości spływu. Jeżeli nasza wyprawa potrwa dłużej niż jeden dzień, trzeba ze sobą zabrać namiot, karimatę i śpiwór. Ponadto przydadzą się latarka, zapalniczka, saperka oraz mała siekiera. Przedmioty te ułatwią rozbicie obozu oraz rozpalenie ogniska. Warto także mieć ze sobą czystą wodę do picia oraz szczelnie zapakowane suche ubrania. Pamiętajmy także, że pływając po rzece narażamy się na poparzenia słoneczne, więc zaopatrzmy się w krem z filtrem oraz w okulary przeciwsłoneczne. Nie zapominajmy także, że rzeki i ich najbliższe okolice są siedliskami komarów i innych owadów, dlatego przydatne mogą być preparaty odstraszające insekty oraz maści i żele łagodzące ewentualne ukąszenia. Osoby uczulone na jad owadów powinny pamiętać o wzięciu ze sobą leków przeciwalergicznych.

Spływy kajakowe należy dokładnie zaplanować. Przed wyprawą należy zapoznać się z trasą i określić, gdzie można rozbić obóz. Ponadto powinno się uwzględnić umiejętności i siły wszystkich uczestników, gdyż w żadnym przypadku nie wolno zostawiać nikogo samego z tyłu. Samotne pływanie może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza, gdy dotyczy to osoby bez doświadczenia. Należy także pamiętać, że nigdy nie wyrusza się na spływ w nocy, gdyż udzielenie jakiejkolwiek pomocy w ciemności jest praktycznie niemożliwe.

Podobne informacje