Codziennie aktualizowany kalendarz imprez pozwala użytkownikom być na bieżąco z ofertą kulturalną, a informacje o zabytkach i interaktywna mapa ułatwiają zwiedzanie. To i jeszcze więcej czeka na turystów w ich telefonach komórkowych dzięki mobilnemu przewodnikowi po Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że coraz większa ilość turystów korzysta z najnowszych technologii, dlatego postanowiliśmy stworzyć aplikację, która będzie aktualnym i pewnym źródłem wiedzy o wydarzeniach i samej Dolinie. Jeśli ktoś planuje odwiedzić nas w sierpniu przy okazji premiery opery „Faust” lub Festivalu dell’ Arte, to właśnie tu znajdzie komplet informacji o programie czy artystach – mówi Katarzyna Smorek z Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów.
Dzięki mobilnemu przewodnikowi turyści mają stały dostęp do informacji o tym, co dzieje się w poszczególnych obiektach znajdujących się w Dolinie Pałaców i Ogrodów zebranych w zakładce „Aktualności”. Osoby korzystające z aplikacji, znajdą w niej również zdjęcia i dokładną lokalizację zabytków, a także ich historię oraz informacje o obecnym przeznaczeniu każdego pałacu i zamku.
Wycieczka do Doliny Pałaców
Zwiedzający malowniczą Dolinę Pałaców i Ogrodów nie muszą się już obawiać, że zgubią właściwą trasę lub ominą któryś z zabytkowych obiektów. Mobilny przewodnik wyposażony jest w interaktywną mapę, która na podstawie sygnału GPS prowadzi do obranego celu. Do dyspozycji użytkowników jest także poradnik z praktycznymi informacjami dotyczącymi możliwości zwiedzania zabytków oraz propozycje wycieczek po Dolinie: „Pałace w jeden dzień”, „Rodzinna wycieczka po Dolinie Pałaców”, „Poznaj Parki Krajobrazowe w Kotlinie Jeleniogórskiej”. Aplikacja udostępnia także aktualne informacje o bazie noclegowej i gastronomicznej.
– Turyści zwiedzają zazwyczaj najbardziej popularne pałace w Wojanowie, Staniszowie czy Pałac Paulinum. Przewodnik ma na celu przybliżenie i zachęcenie do odwiedzenia mniej znanych miejsc w Dolinie Pałaców i Ogrodów, takich jak park w Bukowcu z herbaciarnią i wieżą widokową czy niedawno odrestaurowany pałac w Pakoszowie – dodaje Katarzyna Smorek.
Aplikacja jest dostępna dla użytkowników korzystających z urządzeń z systemem Android i iOS, została opracowana w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i angielskiej. Z przewodnika skorzystało już ponad tysiąc osób. Mobilny przewodnik zrealizowano przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.