Świąteczne jarmarki w Portugalii

Grudniowe dni wypełnione są poszukiwaniem idealnych prezentów dla bliskich oraz zakupami wszelkich potrzebnych na święta produktów. W Portugalii dużą popularnością  cieszą się świąteczne jarmarki, które umożliwiają zarówno zrobienie sprawunków, jak i dobrą zabawę. Poniżej kilka propozycji.

Natalis w Lizbonie

Natalis to największe targi świąteczne w stolicy Portugalii (Feira de Natal de Lisboa). Nie jest to jednak zwykły kiermasz – wpływy ze sprzedaży biletów wstępu (normalny – 2 euro, ulgowy – 1 euro, dzieci do 10 lat – gratis) przekazywane są na cele charytatywne. W tym roku Natalis odbędzie się w dniach od 1 do 9 grudnia, w godz. 15 do 23, w centrum targowym Feira Internacional de Lisboa (FIL) w Parque das Nações. To już 7 edycja tego wydarzenia. Na targach będzie można zapoznać się z ofertą ok. 180 wystawców, zarówno z Portugalii, jak i z zagranicy. Nie zabraknie bożonarodzeniowych dekoracji, zabawek, rękodzieła, mody i biżuterii, a także produktów i dań tradycyjnej kuchni. To świetna okazja dla tych, którzy poszukują wyjątkowego i stylowego prezentu dla swoich bliskich, a do tego w przystępnej cenie. Zaplanowano też dodatkowe atrakcje m.in. przedstawienia, tradycyjne zabawy oraz występy chórów. Więcej informacji znajduje się na stronie www.natalis.fil.pt.

Óbidos Vila Natal

Tegoroczne miasteczko bożonarodzeniowe w portugalskim Óbidos otworzy swoje podwoje już 7 grudnia i będzie czynne aż do 2 stycznia 2013 r. Jak zwykle Óbidos zamieni się w bajkową krainę z atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych: chatka Świętego Mikołaja (Casa do Pai Natal), Planetarium, Dom Luster (Casa de Espelhos), gry przygodowe, karuzela, lodowisko – to tylko kilka z nich. Do tego wystawa konstrukcji z LEGO®, przedstawienia marionetek oraz jarmark produktów regionalnych. Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.obidosvilanatal.pt (m.in. mapę z zaznaczonymi hotelami i restauracjami) oraz www.obidos.pt.

Portugalia Boże Narodzenie

Świąteczne zakupy na Maderze

Już na początku grudnia na ulicach Funchal, stolicy Madery, pojawiają się drewniane budki, w którym można zakupić rozmaite ciasta i przysmaki (m.in. słynne maderskie ciasto miodowe czy chleb kukurydziany) oraz kwiaty doniczkowe: poinsecje, storczyki, anturium, a nawet hiacynty (wszak to „wyspa wiecznej wiosny”).

Osoby, które będą miały okazję spędzić Boże Narodzenie na tej wyspie, powinny zajrzeć do Funchal na odbywającą się tam 23 grudnia Noc na Targu (Noite do Mercado). W największej halli targowej tego miasta – Mercado dos Lavradores oraz na straganach ustawionych na okolicznych uliczkach przez całą noc będzie można zrobić ostatnie przedświąteczne zakupy. Rolnicy z całej wyspy oferują swoje produkty: tutejsze, egzotyczne owoce, warzywa i kwiaty. Lokalne bary serwują tradycyjne napitki o takich nazwach, jak poncha (rum z cukru trzcinowego z dodatkiem miodu i soku z cytryny), cidra (sporządzony z jabłek napój o niskiej zawartości alkoholu) i sangria. Można tam także kupić słodycze oraz Carne de Vinho-e-Alhos, czyli kanapki z mięsem przyrządzonym w winie i czosnku, tradycyjnie podawane na Boże Narodzenie. Ogólna radość i świąteczny nastrój udziela się wszystkim. Zwłaszcza, że zakupy umilają występy regionalnych zespołów oraz koncert kolęd, śpiewanych przez wszystkich odwiedzających jarmark. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.visitmadeira.pt/fimdoano.

Podobne informacje