Portugalskie skarby. Cysterskie opactwo w Alcobaca.

Portugalia to kraj słońca, pięknych plaż i wyjątkowych zabytków. Ci, którzy spędzają w tym kraju wczasy, mogą do woli przebierać w atrakcjach. Wśród najciekawszych miejsc na mapie Portugalii znajduje się m.in. miejscowość Alcobaca, której dumą jest niezwykłe, cysterskie opactwo. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Niezwykły klasztor

Cysterskie opactwo powstało w 1153 roku z woli Alfonsa I Zdobywcy. Władca ten, pokonawszy Maurów, upamiętniał swe sukcesy wznosząc kolejne budowle sakralne. Jedną z nich stał się właśnie kompleks klasztorny Alcobaca, w którym aż do I połowy XIX wieku urzędowali cystersi. Ta wyjątkowa perełka średniowiecznej architektury jest jednym z obiektów, obok których trudno przejść obojętnie. Przepych widoczny tu na każdym kroku przypomina o ogromnej roli opactwa w dziejach Portugalii. W XIII wieku był to najważniejszy klasztor działający na terenie tego państwa, a zaradność cystersów połączona z naturalnymi warunkami klimatycznymi sprawiła, że opactwo odegrało ważną rolę w rozwoju miejscowej gospodarki. Pola uprawne i winnice zapewniały spore zyski, a osiągane w ten sposób dochody przełożyły się na wygląd zarówno klasztoru, jak i znajdującego się na jego terenie kościoła.

Jednym z najciekawszych miejsc na terenie opactwa jest słynna Sala Królów, sąsiadująca z klasztornymi krużgankami. Można w niej podziwiać posągi tych władców, którzy do 1777 roku rządzili Portugalią. Innym ciekawym i chętnie odwiedzanym pomieszczeniem klasztornym jest… kuchnia. Odbywały się w niej liczne uczty, a miejscowi cystersi zasłynęli w okolicy jako wyjątkowi smakosze. By uchronić się przed zgubnymi skutkami związanymi z częstymi ucztami, mnisi zastosowali oryginalną sztuczkę. Drzwi prowadzące do kuchni są wyjątkowo wąskie, a mnisi, którzy mieli problem z ich pokonaniem musieli rozpoczynać przymusowy post.

Alcobaca nie jest jedyną tak cenną atrakcją słonecznej Portugalii. Ci, którzy zdecydują się spędzić wczasy w tym kraju, mają przed sobą wiele możliwości zwiedzenia miejsc wyjątkowych i jedynych w swoim rodzaju. Wszak Portugalia to kraj idealny i dla miłośników zabytków, i dla tych, którym marzy się przede wszystkim dobry wypoczynek.

Wakacje Portugalia

—————————————————————————————————-

Zobacz też: Portugalia pomysłem na wakacje

Podobne informacje