Nie tylko fiordy, czyli norweskie atrakcje

Znana z surowego krajobrazu i malowniczych fiordów Norwegia może zaskoczyć swymi atrakcjami. To kraj idealny dla miłośników historii i przyrody, ale na brak atrakcji nie mogą tu narzekać również zwolennicy aktywnego spędzania czasu. Czym może oczarować to państwo? Wbrew pozorom słynne fiordy nie są tu jedyną atrakcją, a ciekawych miejsc czeka na turystów w Norwegii co niemiara.
Stolica kraju fiordów

Aby poznać Norwegię, warto zacząć jej odkrywanie od wizyty w Oslo. To jedna z najpiękniejszych stolicy Europy, której wyjątkowe położenie nad fiordami oraz jedyne w swoim rodzaju atrakcje zapewniają dużą popularność wśród turystów. To miejsce, w którym doskonale poczuć się mogą miłośnicy sportów zimowych. Skocznie narciarskie są jednym z najważniejszych elementów lokalnego krajobrazu, a prawdziwym hitem okazało się tutejsze Muzeum Narciarskie. W tym wyjątkowym mieście można również spotkać się z Wikingami. Wystarczy zajrzeć na teren półwyspu Bygdøy, którego najważniejszą atrakcją jest Muzeum Łodzi Wikingów.

Oslo Norwegia
Opera w Oslo to jeden z symboli norweskiej stolicy

Bergen. Najpiękniejszy port rybacki Norwegii

Znane ze wspaniałej starówki i klimatycznego portu rybackiego Bergen jest jednym z najpiękniejszych miast nad Morzem Północnym. W jego pobliżu można ujrzeć tak typowe dla norweskiego krajobrazu fiordy, a otaczające miasto wzgórza są dodatkową ozdobą okolicznego pejzażu. Największą atrakcją dla turystów jest tu dzielnica znana jako Bryggen, w której można podziwiać tradycyjne domy z kolorowymi frontami. Te drewniane budynki są jedną z najważniejszych pamiątek z czasów Hanzy. Cennym zabytkiem Bergen jest też XIII-wieczna katedra św. Olafa oraz forteca Bergenhus z charakterystyczną wieżą. W tym mieście związki z morzem są widoczne również w miejscowych placówkach muzealnych. Czeka tu i Muzeum Rybołówstwa, i Muzeum Marynarki. Dla miłośników przyrody ogromną atrakcją jest natomiast miejscowe Akwarium, znane z imponującej kolekcji morskiej fauny. Specyficzną atrakcją może okazać się Muzeum Trądu, przypominające o roli miejscowych lekarzy w walce z tą chorobą.

Norwegia dla aktywnych

Miłośnicy sportów zimowych mogą poczuć się w tym kraju jak w niebie. Czekają tu na nich zarówno liczne trasy zjazdowe, jak i tereny przystosowane do narciarstwa biegowego. Nie brak tu również ciekawych terenów na piesze i rowerowe wycieczki, a poznawanie kraju w taki sposób ułatwia gęsta sieć szlaków turystycznych. Jazda psimi zaprzęgami oraz możliwość sprawdzenia swych sił w kajakarstwie górskim to kolejne atrakcje, jakie oferuje Norwegia miłośnikom sportów z całego świata.

Surowe piękno krajobrazu oraz liczne atrakcje czekające na turystów sprawiają, że wycieczki do Norwegii cieszą się coraz większym powodzeniem. Nic w tym dziwnego. Wyprawa na jej teren może przemienić się w wyjątkową przygodę i dostarczyć niesamowitych wrażeń każdemu miłośnikowi podróży.

Podobne informacje