Interaktywna choinka w Lizbonie

Do 6 stycznia na placu Praça do Comércio w Lizbonie można oglądać nietypową choinkę. Jest multimedialna – wyświetlane są na niej obrazy ludzi oraz filmy. To pomysł portugalskiego artysty Leonela Moura, twórcy robotów samodzielnie malujących obrazy.

Już od 1 grudnia stolica Portugalii czaruje świątecznymi dekoracjami, m.in. oświetleniem ulic i uliczek. Największa atrakcja czeka jednak na Praça do Comércio (zwanym też Terreiro do Paço, czyli Placem Pałacowym) – najważniejszym placu Lizbony, gdzie swoje siedziby ma kilka instytucji państwowych. W sobotę włączono tam niezwykłą, multimedialną choinkę (Árvore de Natal).

Lizbona Święta

„Drzewko” ma w sumie 28 metrów wysokości i składa się z ponad 4-metrowej podstawy, na której widnieją życzenia „Wesołych świąt” w kilku językach, oraz stojącej na niej piramidy, która służy jako ekran do projekcji. Na ścianach tej nowoczesnej choinki wyświetlane są obrazy z 3 kamer zamontowanych na jej szczycie, przetworzone przez przygotowane specjalnie na tę okazję oprogramowanie. Dzięki niemu – w czasie rzeczywistym – na choince ukazywani są stojący pod drzewkiem ludzie, zbliżenia na twarze niektórych z nich, kompilacje kilku ujęć, a także przygotowane wcześniej filmy i zdjęcia. Każdy może się znaleźć na lizbońskiej choince. Wystarczy przyjść na Praça do Comércio, a następnie poszukać swojego wizerunku na „drzewku”.

Pomysłodawcą tej wyjątkowej instalacji jest portugalski artysta – Leonel Moura. To postać równie niezwykła, jak lizbońska choinka. Moura jest artystą konceptualnym i twórcą robotów tworzących własne obrazy. Sławę przyniósł mu RAP (Robotic Acion Painter), którego prace można było obejrzeć na wystawie w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. (Więcej informacji nt. artysty można znaleźć na stronie www.leonelmoura.com.)

Choinka będzie stała na placu do 6 stycznia 2013 r.

Podobne informacje