OC – kalkulator szans na niższą opłatę

Obowiązek opłaty ubezpieczeniowej w podstawowymi wymiarze OC, spoczywa na każdym z kierowców. Natychmiastową orientację w ofercie rynkowej zapewniają porównywarki ubezpieczeniowe.

OC auto

Kalkulatory i porównywarki ubezpieczeniowe nie są nowością na polskim rynku, niemniej przebojem zdobywają coraz większą rzeszę lojalnych użytkowników. Mechanizm leżący u podstaw tego narzędzia nie należny do najprostszych. W istocie, jest to złożony system baz danych pochodzących od rożnych ubezpieczycieli , ujednolicony w taki sposób aby możliwe było zarządzanie nim i wyświetlenie porównywalnych danych na zadane zapytanie. Przystępując do wyliczeń ubezpieczenia warto abyśmy zawczasu przygotowali zestaw koniecznych informacji.

Najczęściej wymagane będą :

  • Rodzaj samochodu  oraz miejsce jego rejestracji
  • Sposób wykorzystania Np: do działalności gospodarczej
  • Informacja czy pojazd był sprowadzany z zagranicy  i plany dotyczące jego przyszłego wykorzystania za granicą (możliwie inne ubezpieczenie)
  • Marka, model, i rok produkcji samochodu
  • Rodzaj paliwa, pojemność silnika
  • moc silnika
  • liczba drzwi
  • dotychczasowy przebieg (km)
  • własna ocena stanu pojazdu

Często można również spotkać wymagania bardziej formalne jak np: konieczność podania danych z dowodu osobistego czy dowodu rejestracyjnego pojazdu.

W niektórych porównywarkach, w kalkulacji ubezpieczeń dodawane są dodatkowe zniżki w cenie, lub zwyżki w ulgach na kolejne lata w sytuacji, gdy użytkownik przyzna się do ubezpieczenia w poprzednich latach w tej samej firmie… lub poda zniżki jakie uzyskuje u konkurencji!

Naturalnie, istnieją rożne poziomy wyszukiwania uzależnione od szczegółowości podawanych danych. Przykładowo w przypadku kalkulatorów oc zawartych na stronach konkretnych firm ubezpieczeniowych często natkniemy się na całą serię pytań dotyczących osoby właściciela i kierowcy pojazdu. Odnoszą się one do razu uzyskania prawa jazdy, pełnoletności, stanu cywilnego czy wykonywanego zawodu. Wszystkie te elementy, mają wpływ na algorytm finalnie pokazujące cenę oferty.

Nie ma sensu jednak ubarwiać danych zaniżając podawane parametry –  przed podpisaniem umowy konieczny jest przegląd pojazdu i odniesieniu jego realnego stanu do tego zadeklarowanego we wniosku. Niemniej jednak odwiedziny na stronach danego towarzystwa ubezpieczeniowego bez uprzedniego porównania kilku ofert są abo wynikiem lojalnego przyzwyczajenia, lub po prostu nierozsądnego zaniedbania. Platformy porównujące ubezpieczenia OC to doskonałe narzędzia do optymalizacji rocznych wydatków na samochód. Dobrym przykładem takiej platformy może być Świat Ubezpieczeń (www.swiatubezpieczen.pl).

Podobne informacje