Takie będą wozy strażackie na lotnisku w Lublinie

Port Lotniczy Lublin SA zakupi dwa wozy strażackie od amerykańskiej firmy Oshkosh Corporation. Korporacja produkuje sprzęt do obsługi naziemnej lotnisk.

Do Lublina trafią „przedstawiciele” nowej rodziny wozów New Global Striker. W Europie nie ma jeszcze takich na płycie żadnego lotniska. Pierwszy wóz, który trafi do Portu Lotniczego Lublin, jest pojazdem szybkiej interwencji z napędem 4×4. Może on zatankować do 6000 litrów wody. Drugi z nich ma napęd 6×6 i może przewozić dwukrotnie więcej wody. Samochody spełniają wymóg trzech minut na dotarcie do najbardziej oddalonego miejsca na lotnisku. Wóz szybszego reagowania do 80 km na godzinę rozpędza się w 25 sekund, a drugi – w 40 sekund. Pojazdy będą mieć w pełni niezależne zawieszenie, zapewniające indywidualny skok każdego z kół osobno na wysokość ponad 40 centymetrów, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy przy najechaniu na przeszkodę.

Lublin Lotnisko Straż

Amerykanie dostarczą pojazdy wraz z pełną dokumentacją techniczną po polsku i angielsku. Przeszkolą też operatorów i serwisantów. W okresu gwarancji firma świadczyć będzie pełen serwis i przeprowadzi przeglądy okresowe.

W przetargu najważniejsza była cena, ale istotne były również parametry techniczne oraz warunki gwarancji i serwisu. Koszt inwestycji to 4 925 555 zł: samochód 4×4 za 2 368 020 zł, samochód 6×6 za 2 557 535 zł. Najwyższa oferta opiewała na ponad 5,6 mln zł.

Umowę podpisał jej dyrektor Mark Pulfer, w obecności przedstawiciela ambasady amerykańskiej. Oshkosh Corporation ma 9 miesięcy na dostawę pojazdów.

foto: mat. prasowe

Podobne informacje