Portugalia: zwiedzanie Alentejo

Zwiedzając Portugalię zobacz więcej niż samą Lizbonę i Algarve. Jednym z najciekawszych skarbów Portugalii jest region Alentejo.

Urzeka wzgórzami z warowniami, dzikimi plażami i rozległymi równinami. Zapraszamy do poznania tego regionu.

Alentejo dawniej

Niezwykle spokojny region Alentejo zajmuje prawie 1/3 obszaru Portugalii. „Além Tejo” oznacza „za Tagiem”. Tag to rzeka przepływająca przez Lizbonę. Można tu odkryć liczne ślady po ludach niegdyś zamieszkujących ten ląd. Na północy regionu znajdziemy tajemnicze budowle megalityczne. Powstały kilka tysięcy lat przed naszą erą. Jest tu największy na Półwyspie Iberyjskim, mierzący 6 metrów wysokości dolmen Zambujeiro oraz ułożony z dziewięćdziesięciu pięciu kamieni kromlech Almendres. Ze wzgórza przy Almendres zobaczymy wspaniałą panoramę Évory i równiny.

Alentejo skrywa też ślady obecności Rzymian. Na rynku w Évorze są zachowane w dobrym stanie ruiny Templo Romano. Niedaleko Santiago do Cacém są ruiny rzymskiego miasteczka Miróbriga – zobaczymy ściany i piwnice łaźni, willi, forum i dwóch świątyń. Jest też kamienna droga z cyprysami. Na obrzeżach Miróbriga jest jedyny zachowany w Portugalii hipodrom, czyli plac w kształcie elipsy. Rzymianie ścigali się tutaj rydwanami, zapewne zaprzęganymi w luzytany, portugalską rasę koni, hodowaną dziś m.in. w Alter do Chão na północy Alentejo.

Zamek Monsaraz
Zamek Monsaraz

Na wzgórzach Alentejo stoją średniowieczne zamki, wieże strażnicze oraz ufortyfikowane miasta i wioski. Niegdyś były bastionami obrony przed Hiszpanami i Maurami. Orle gniazda (Ninhos das Águias) są przy granicy z Hiszpanią – Marvão i Monsaraz. Z ich murów rozpościerają się cudowne panoramy okolic. Granitowe Marvão stoi na urwistym wzgórzu i była uznawana za niezdobytą (pomijając jeden raz) w całym Królestwie Portugalii. W mieście są wąskie, kamienne uliczki, pobielane domy z renesansowymi drzwiami oraz gotyckimi oknami. Tak jakby od kilku wieków nic się nie zmieniało.
W jednym z najstarszych miasteczek południowej Portugalii – Monsaraz nad rzeką Gwadianą, między Portugalię od Hiszpanii – zobaczymy rewelacyjny widok na sztuczne jezioro Alqueva. Warto odwiedzić też Estremoz z pałacem królewskim zbudowanym przez Dionizego I dla Izabeli, żony. Jest tu dziś hotel świętej Królowej Izabeli – Pousada de Rainha Santa Isabel. Gości urzekną zabytkowe meble i królewskie proporce, a także ogrody.
Położone poniżej miasteczko jest zbudowane głównie z białego marmuru, wydobywanego w okolicy i dającego Portugalii miejsce drugie na liście największych światowych eksporterów marmuru.

Równiny Alentejo

Równiny Alentejo pokrywają złote łany zbóż, zielone trawy i winorośla oraz gaje oliwne i lasy dębów korkowych. Portugalia odpowiada za połowę produkcji korka na świecie. Życie jest tu wolniejsze niż w Porto czy Lizbonie. Warto skorzystać z lotu balonem lub skoku ze spadochronu – w Évorze jest siedziba Portugalskiej Federacji Spadochroniarzy i co dwa lata rozgrywany jest Portugal Air Show.

Wzgórza Alentejo
Panorama wzgórz Alentejo

W wioskach warto skosztować lokalnych specjałów, bo kuchnia Alentejo jest wyjątkowa. Przyrządza się tu dania z wieprzowiny, jagnięciny, dziczyzny oraz chleba. Korzysta się z oliwy z pierwszego tłoczenia (np. wychwalanej oliwy z Moura), ziół takich jak kolendra, estragon, oregano, tymianek czy rozmaryn. Specjalności regionu to wieprzowina z migas (puree z chleba z oliwą i czosnkiem) oraz açorda à Alentejana (zupa z chleba z oliwą, kolendrą i czosnkiem). Dobre są sery z Serpy, Évory i Nisy oraz wina z Borba, Redondo, Reguengos i Vidigueira.

Atrakcje turystyczne Alentejo

Około 50 plaż Alentejo ciągnie się wzdłuż Atlantyku przez 100 km. Są dzikie i piaszczyste, niekiedy ukryte w zatoczkach z klifami. Woda jest zimniejsza niż w Algarve, ale mało tu turystów. Silny wiatr znad Atlantyku to dobra wiadomość dla miłośników surfingu i bodybordingu.

Plaże Alentejo
Dzikie plaże w regionie Alentejo

Kurorty na wybrzeżu Alentejo to Porto Covo (jedną z kolorowych łodzi rybackich popłyniemy na wycieczkę na wyspę Ilha do Pessegueiro), Vila Nova de Milfontes (u ujścia rzeki Miry są plaże oceaniczna i rzeczna) oraz Zambujeira do Mar z festiwalem TMN Festival Sudoeste SWtmn (w lipcu, na 3 scenach w Herdade da Casa Branca, grali tu m.in. David Guetta i Scissor Sisters).

Festiwal Alentejo
Koncert podczas festiwalu

Z kolei Badoca Safari Park w Santo André to dobra atrakcja turystyczna dla dzieci – są kangury, lamy i jaki oraz zwierzęta z Afryki, np. zebry, tygrysy, żyrafy i szympansy.

Więcej na www.visitalentejo.pt/en/ oraz www.visitportugal.com

Alentejo
Metrola, Alentejo

Mapa Alentejo

Podobne informacje