Lotnisko w Lublinie – PAŻP gotowa

PAŻP gotowa do obsługi trzynastego polskiego lotniska kontrolowanego – w Lublinie. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej dysponuje kompletem certyfikatów niezbędnych do świadczenia służb żeglugi powietrznej w Porcie Lotniczym Lublin.

PAŻP otrzymała certyfikaty Urzędu Lotnictwa Cywilnego dla służb:
Proceduralnej kontroli lotniska Lublin (EPLB);
Proceduralnej kontroli zbliżania lotniska Lublin (EPLB);
Łączności radiowej dla służby kontroli lotniska Lublin (EPLB).

Wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego certyfikaty potwierdzają, że służby PAŻP są gotowe do obsługi ruchu lotniczego na lubelskim lotnisku. PAŻP do pracy w kontroli zbliżania i kontroli lotniska PAŻP oddeleguje 15 kontrolerów. 17 grudnia 2012 roku o siódmej rano kontrolerzy rozpoczną pracę w tymczasowym obiekcie, a w połowie 2013 roku, przeniosą się do obiektu stacjonarnego.

Wszystkie urządzenia w wieży doraźnej są identycznej jakości co zainstalowane na stacjonarnej wieży. Wieża firmy Rohde&Schwarz posiada bezpośrednią łączność z Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym w Warszawie i spełnia wymagania certyfikacyjne ULC.

Na potrzeby lubelskiego portu lotniczego PAŻP nabył za 2,6 mln złotych – zestaw radiolatarni z dalmierzem D-VOR/DME. Radiolatarnia D-VOR zainstalowana w komplecie z dalmierzem DME to system radiowy, który dzięki specjalnym odbiornikom w samolocie, umożliwia pilotowi odczytanie namiaru prowadzącego do radiolatarni oraz podaje mu odległość od niej. W oparciu o to urządzenie opracowano i wdrożono procedury podejść do lądowania dla lotniska Lublin.

W 2013 roku PAŻP zainstaluje system ILS.

Podobne informacje