Warszawa: Azulejos i Smaki Portugalii w MadeByYou

Najbliższa sobota należy do Portugalii. Ci, którzy chcą spróbować swoich sił w malowaniu tradycyjnego azulejo, czyli słynnego portugalskiego kafelka z ceramiki, oraz spróbować i zakupić tamtejsze produkty, powinni udać się do Pracowni MadeByYou Sam pomaluj ceramikę. Pozytywne wrażenia gwarantowane.

Azulejo, z arabskiego „al-zuleiq” – czyli „mały, wypolerowany kamyk”, to błyszcząca płytka ceramiczna, biało-niebieska lub kolorowa, która uznawana jest za skarb narodowy Portugalii. Malowanie azulejos jest tu ważną dziedziną sztuki, którą zajmują się także współcześni artyści (wystarczy spojrzeć na lizbońskie stacje metra).

Technikę malowania azulejos zaprezentuje pracownia „MadeByYou Sam pomaluj ceramikę” (ul. Górskiego 6, Warszawa), która 12 maja br. organizuje warsztaty ceramiczne. Uczestnicy zajęć będą mogli ozdobić swój kafelek jednym z tradycyjnych, portugalskich wzorów. Po szkliwieniu i wypaleniu w specjalnym piecu będzie go można używać m.in. jako obrazek lub podstawkę pod kubek. To już druga edycja, tych cieszących się dużą popularnością, warsztatów. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach w godz. 11-14:30 oraz 15 – 18:30. Koszt warsztatu to 30 zł (ceramika, farby, pomoce plastyczne i wypalanie). Obowiązują wcześniejsze zapisy oraz przedpłata. (Więcej informacji n.t. warsztatów można uzyskać pod adresem emailowym: joanna@madebyyou.pl oraz tel. 531 935 135.)

Przed zajęciami każdej z grup odbędzie się bezpłatny, krótki wykład na temat azulejos, jako symbolu portugalskiej ekspresji artystycznej. Zdjęcia oraz ciekawostki dotyczące kafelków zaprezentuje António Xavier, wykładowca historii sztuki współczesnej na Uniwersytecie Warszawskim oraz współtwórca Fundacji MIRORO, zajmującej się projektami kulturalnymi i edukacyjnymi.

Przez cały dzień, w godzinach 11:30 – 15 oraz 15:30 – 18:30, odbędzie się targ i degustacja delikatesowych produktów prosto z Portugalii. Aromatyczna kawa, smakowite sardynki i tuńczyki, doskonała oliwa – wszystko to będzie można zakupić od firmy „Smaki Portugalii”, prowadzonej przez zgrany duet polsko-portugalski a zarazem miłośników kultury i kuchni portugalskiej.

Organizatorami wydarzenia są: Pracownia „MadeByYou Sam pomaluj ceramikę” (www.madebyyou.pl) oraz firma Smaki Portugalii (www.smakiportugalii.pl). Patronat nad wydarzeniem objęła Portugalska Organizacja Turystyczna – Turismo de Portugal (www.visitportugal.com).

Serdecznie zapraszamy!

* * *
MadeByYou Sam pomaluj ceramikę to wyjątkowa pracownia dla osób, które chcą własnoręcznie przygotować niepowtarzalny prezent lub udekorować wnętrze swojego domu. Przy użyciu farb, szablonów czy stempli oraz z pomocą fachowego doradcy można stworzyć niepowtarzalny kubek, talerz, figurkę, kafelek czy wazon. MadeByYou to kreatywna rozrywka dla osób w każdym wieku, miejsce na spędzanie wolnego czasu, spotkanie oraz artystyczne imprezy. To fabryka pomysłów na osobisty, oryginalny i trwały prezent.

Smaki Portugalii to działająca od 2005 r. firma importująca znane i cenione produkty delikatesowe z Portugalii. Założona i prowadzona przez polsko-portugalską parę – miłośników doskonałego jedzenia oraz kultury Portugalii – gwarantuje, że do rąk polskich konsumentów trafiają tylko najlepsze produkty. Firma Smaki Portugalii jako pierwsza na polskim rynku zaoferowała tak bogaty asortyment portugalskich przysmaków. Jest wyłącznym przedstawicielem marek: RAMIREZ (konserwy rybne i owoce morza), OLIVEIRA DA SERRA (wielokrotnie nagradzane oliwy, oliwki, octy winne), NICOLA (kawa), DIATOSTA (grzanki, tosty), Prime Foods i Probar (dania mięsne), Guaraná Antarctica, SUMOL i COMPAL (napoje gazowane, soki i nektary). Produkty te są dostępne w wybranych delikatesach oraz sklepach internetowych. Dodatkowo, firma Smaki Portugalii angażuje się w liczne imprezy kulturalne i artystyczne promujące Portugalię.

Podobne informacje