10. urodziny IndieLisboa – festiwalu filmowego w Lizbonie

Od 18 do 28 kwietnia IndieLisboa w Lizbonie, najistotniejszy portugalski festiwal kina niezależnego. Zobaczymy najnowsze filmy znanych reżyserów. Będzie też polski element.

Lizboński Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych (International Independent Film Festival) to świetne miejsce, by odkryć nowych reżyserów i trendy w kinie. Motto tegorocznego festiwalu to: „Hollywood kończą się pomysły. Przyjdź na IndieLisboa, aby zobaczyć coś nowego”. W czterech kinach w Lizbonie (Culturgest, Cinema São Jorge, Cinema City Classic Alvalade oraz Cinemateca Portuguesa – Museu do Cinema) będzie można zobaczyć najnowsze i najbardziej interesujące niezależne produkcje z całego świata. W sumie zaplanowano 234 projekcje.

W Międzynarodowym Konkursie (International Competition), w którym biorą udział filmy fabularne oraz krótkie formy nie wyświetlane wcześniej w Portugalii a ukończone w ciągu ostatniego roku, pojawi się także polski akcent. To trwająca 15 minut etiuda dokumentalna  Piotra Złotorowicza – „Wiosna Lato Jesień”, ukazująca codzienne życie jedynej rodziny Amiszów, która mieszka w Polsce.

W części pozakonkursowej – Obserwatorium (Observatory) – zaprezentowane zostaną najważniejsze filmy roku, głównie znanych reżyserów, które nie miały jeszcze swojej premiery w Portugali. Najciekawsze z nich to nominowany do Oskara chilijski film „No” w reżyserii Pablo Larraína, opowiadający o kampanii telewizyjnej namawiającej do zagłosowania przeciwko dyktaturze generała Pinocheta, oraz „Przed północą” („Before Midnight”) Richarda Linklatera – ostatnia część trylogii, na którą składają się obrazy „Przed wschodem słońca” i „Przed zachodem słońca” z Julie Delpy i Ethanem Hawke w rolach głównych.

Podczas Obserwatorium ukazana zostanie także twórczość austriackiego reżysera Ulricha Seidla: m.in. jego trylogia „Raj: miłość” („Paradies: Liebe”), „Raj: wiara”  („Paradies: Glaube”) oraz „Raj: nadzieja” („Paradies: Hoffnung”).

Karnet umożliwiający 10 wejść kosztuje 30 euro, 20 wejść – 55 euro.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.indielisboa.com

Podobne informacje