Połowa Polaków bez planów na majówkę

50% Polaków w wieku od 18 do 45 lat już wie, co będzie robić podczas majówki 2013 – wynika z najnowszych badań. Spośród tych osób prawie połowa ma ochotę wyjechać, a drugie tyle chce zostać w domu.

Badanie na początku kwietnia 2013 roku na reprezentatywnej grupie 3578 internautów w wieku 18-45 lat wykonały Research.NK i klub zakupowy Zlotewyprzedaże.pl. Wyjazd planuje 22% badanych i niewiele mniej ma zamiar wypoczywać w domu. 7% Polaków chce podczas wolnych dni nadrobić zaległości w obowiązkach domowych.

53% wyjeżdżających uda się wycieczkę w Polskę. Jedna trzecia pojedzie do rodziny. 13% osób wyjedzie za granicę. Blisko 22% badanych zdecydowanych na wyjazd wybiera się w góry, a 20% – nad jezioro lub do większych miast. 17% pojedzie nad morze. Ponad połowa wyjeżdżających deklaruje, że jest już przygotowana do wyjazdu i ma wszystkie potrzebne rzeczy. Jedna piąta deklaruje, że jeszcze nie rozpoczęło przygotowań. 87% z nich będzie kupować rzeczy na wyjazd w okresie około tygodnia przed wyjazdem.

– Zainteresowanie ofertami na Majówkę nie będzie malało i będą chętnie brane pod uwagę oferty także typu Last Minute – powiedziała Mariola Kraszyńska, Kierownik ds. badań w Naszej Klasie Sp. z o.o.
Wśród osób planujących wyjazd z wyższym wykształceniem największym powodzeniem cieszą się tzw. city breaks, czyli wyprawy do innych miast (26%), natomiast inne cele nie pozostają daleko w tyle jeśli chodzi o popularność (góry – 19%, jezioro i morze – po ok. 18%).

Ponad 2/3 podróżujących planuje wydać do 1000 zł na wypoczynek w długi weekend majowy. Wyjazdy w góry i nad morze postrzegane są jako droższe od wyjazdów nad jezioro – w przypadku pierwszych dwóch 30% badanych liczy się z wydatkiem 500-1000 zł, natomiast wśród badanych wyjeżdżających nad jezioro najczęściej padała kwota 200-500 zł. 74% podróżujących planuje wyjechać na okres od 2 do 5 dni. Na dłuższe wyjazdy zdecydowało się jedynie 16%.

15% osób nie wiedziało, czy będzie w długi weekend majowy brało urlop.

Podobne informacje