Kursy językowe za granicą – jak wybrać najlepszy?

Nauka języka angielskiego w zagranicznych szkołach językowych staje się coraz popularniejsza. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert, jednak jak wybrać tę najbardziej odpowiednią? Na co należy zwracać uwagę? Przedstawiamy krótki poradnik.

Jechać, ale dokąd?
Dziewięciu na dziesięciu turystów językowych stawia na Wielką Brytanię. Inne popularne kierunki to USA i Kanada, jednak największy wzrost popularności notują wyjazdy na Maltę. Moda na Maltę wynika z relatywnie niskich cen oraz przyjaznego klimatu, wiele mówi się również o wielkiej gościnności mieszkańców. Bez względu na to, do jakiego kraju się wybieramy, warto sprawdzić szkołę językową. Te najlepsze posiadają rekomendacje British Council, EnglishUK, FIYTO, RELSA, ALTO, FADAF, IALC, SOUFFLE, NAFSA.

Jak się uczyć?
Możemy zdecydować się na wyjazd trwający od jednego do kilku tygodni. Im dłuższy wyjazd, tym więcej można się nauczyć. Standardowy kurs obejmuje 15-20 lekcji tygodniowo, ale jeśli zależy nam na tym, żeby maksymalnie wykorzystać pobyt za granicą, możemy się zdecydować na kurs intensywny (30 godzin lekcyjnych) lub superintensywny (do 40 lekcji tygodniowo).
Warto wiedzieć, że zajęcia są przygotowane dla uczniów o różnym stopniu zaawansowania. Pierwszego dnia kursu odbywa się test kwalifikacyjny, na podstawie którego uczestnik jest przydzielony do odpowiedniej grupy. Nauka odbywa się od poniedziałku do piątku

Gdzie mieszkać?
Można zdecydować się na pobyt w hotelu lub akademiku, jednak najtańszą i jednocześnie najbardziej atrakcyjną opcją jest pobyt u rodziny goszczącej. Stwarza to okazję do praktycznego doskonalenia języka w codziennych sytuacjach oraz poznania zwyczajów i stylu życia lokalnej społeczności.

Kurs na własną rękę czy z pośrednikiem?
Mówi się, że zapisanie się na kurs bezpośrednio w zagranicznej szkole językowej pozwala zaoszczędzić. Nie jest to jednak regułą. Dzięki regularnej współpracy, pośrednik może zaoferować klientowi niższą cenę niż szkoła. Poza tym, decydując się na wykupienie zagranicznego kursu w polskim biurze, mamy wiele dodatkowych benefitów. Biuro załatwia wszelkie formalności: potwierdzenie kursu, adres zakwaterowania, transport. Można liczyć również na wsparcie rezydenta, który będzie nadzorował przebieg kursu, warunki zakwaterowania oraz służył pomocą w nieprzewidzianych sytuacjach. Każdy kursant jest również objęty ubezpieczeniem.
Najważniejsze jest jednak fachowe doradztwo. Firmy takie jak ATAS, które zajmują się organizacją wyjazdów językowych od ponad 20 lat, dysponują zespołem pracowników, którzy pomogą dopasować kurs do indywidualnych potrzeb.

Szukając wakacyjnego wyjazdu razem z ATAS możemy przebierać w licznych propozycjach. Szkoły usytuowane są w dużych miastach jak Londyn, Berlin czy Barcelona, kameralnych miasteczkach, nadmorskich kurortach i w lokalizacjach zupełnie egzotycznych.
Poza typowymi kursami, podczas których nauka odbywa się w kilkunastoosobowych grupach, a zajęcia sprowadzają się do kilku lekcji dziennie i kilku wycieczek w tygodniu, warto wspomnieć o tych, które dają nieco ciekawsze możliwości. Przykładem może być tu szkoła SUL Language Schools (Londyn i Plymouth). Młodzież uczy się w 4-osobowych grupach w domu nauczyciela. W tak kameralnych warunkach efekt nauki jest murowany.

Jeśli chcemy zakończyć wyjazd uzyskaniem któregoś z certyfikatów – FCE, CAE, IELTS lub TOEFL – możemy wybierać między kursami organizowanymi przez kilka szkół i wybrać się np. do Oxfordu.

Osoby, które mają potrzebę zgłębienia np. specjalistycznego języka z dowolnej branży, mogą wybrać się do Warnford do szkoły Riversdown House. To luksusowa rezydencja, w której naraz może uczyć się tylko szesnastu uczniów. Lekcje są indywidualne, a szkoła często zatrudnia lektorów specjalnie na potrzeby danego kursanta.

Jeśli poza doszlifowaniem języka chcemy aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu – wiele szkół oferuje zajęcia z golfa, tenisa, czy jazdy konnej. Znajdzie się tez coś dla amatorów piłki nożnej. Dla młodych miłośników motoryzacji szkoła Sussex Summer School (jej oddziały mieszczą się w Frewen i Earlsclif) przygotowała program Mercedes Benz Driving Experience. Jego ramach młodzież może zacząć przygotowywać się do kursu na prawo jazdy.

Podobne informacje